Cevher KARA'nın Şanlıurfa'da, 22 Mayıs 2012 Tarihinde Köklüdeğişim Dergisi ve Hadarat Yayıncılık Tarafından Düzenlenen "Sessiz Mi Kalacağız? SURİYE!" Konferansındaki Konuşması

 

Şanlıurfa’da Köklüdeğişim Dergisi ve Hadarat Yayıncılık tarafından “Sessiz Mi Kalacağız? Suriye!” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

 

Şehitlik-Çamlık Toplantı Salonun da gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim’den Buruc Suresi ve mealinin okunmasıyla başladı. Konferansın yöneticiliğini dergimiz yazarlarından Mustafa Küçük yaptı.

 

Mehmet Taha Yılmaz’ın “Suriye Meselesinde Üzerimize Düşen Sorumluluklar” başlıklı sunumla devam etti. Yılmaz, sunumunda Suriye konusunda: ‘Alimlere, Cemaat önderlerine, Yöneticilere ve Dava taşıyıcılarına’ ne gibi sorumluluklar düştüğünü şer’i açıdan izah etti.

 

Ardı sıra söz alan yazarımız Cevher Kara, Arap Baharı özelinde Suriye’ye yönelik üç bakışaçısının olduğunu ve bunların da; Her taşın altında Batı’yı arayan komplocu zihniyet ve devrimleri Marksistlerden İslamcılara kadar her kesime mal edenlerin bakış açısı ile ‘İslami açıdan ayıklayıcı’ bakış açısı olduğunu ifade ederek, bunlardan doğru olan bakış açısının ancak İslâm’a göre bakan ve bu devrimleri Müslümanların devrimleri olarak gören bakış açısı olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasına devamla Suriye’deki durumun diğer beldelerden farklı olduğuna değinen yazarımız, Suriye Müslümanlarının ağırlıklı olarak İslâmî olan mübarek ayaklanmalarına, herkesten önce biz Müslümanların sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

 

2500 kişilik salonun dolduğu konferansta üç koldan Ortadoğu ve özelde Suriye’de yaşanan içler acısı durumu gözler önüne seren bir sinevizyon gösterimi sunuldu. Sinevizyon gösterimi sırasında katılımcılardan, duygularına hakim olamayıp zulüm gören Müslümanlar için gözyaşı dökenler oldu. Son olarak kunut üslubuyla ayakta, toplu halde ‘İslam’ın hayata tekrar hakim kılınması için’ dua edildi.