Köklü Değişim Dergisi 27 Haziran 2012 Pazar Günü Van'da "Suriye'yi Ne Unuttuk, Ne De Unutturacağız!" Başlığında Bir Konferans Düzenledi

Sessiz mi kalacağız Suriye? Unutmadık! Unutturmayacağız! sloganı ile Türkiye’nin bir çok şehrinde Suriye deki direnişe destek vermek ve katliamlara dur demek için Konferanslar düzenleyen Köklü Değişim Van'da da "Suriye'yi Ne Unuttuk, Ne De Unutturacağız!" Konferansını gerçekleştirdi.

 

Depremin yaralarını sarmaya çalışan Van halkının katılımı ile gerçekleşen Konferans Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Suriye de yaşananlar hakkında ve Suriye deki katliama sessiz kalan yönetici ve âlimler hakkında iki ayrı sinevizyonun seyrettirildiği programda katılımcılar duygulu anlar yaşadılar. Programda ilk olarak M. Hanifi ERGİN Konuştu. ERGİN konuşmasına Van depreminin yaralarını yeni yeni sarmaya başlayan bizlerin her ne olursa olsun, Suriye deki zulme ve katliama da sessiz kalmamamız gerektiğini hatırlatarak konuşmasına başladı ve şöyle dedi: Van’ı deprem yıktı, ve Allah’tan gelen afete bizler sabredip teslim olduk. Katil Beşşar Esed Suriye’nin şehirlerini tek tek yıkıyor. Zalim zalimliğini, tağut tağutluğunu yapıyor. Ancak bu yıkıma dünya sessiz kalıyor, insanlık sessiz kalıyor, bizler sessiz kalmayacağız. Suriyeli Müslümanların garip Müslümanlar olduğunu belirten ERGİN “İslam garip başladı ve yine garip olarak geri dönecektir, gariplere müjdeler olsun.” Hadisini okuyarak İslam’ın yeniden tatbik edilmesini sağlayacak Hilafet’in gariplerin diyarı Şam beldesinde ikame edilmesi için Rabbimizden dua ve niyazda bulunuyoruz diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Programda ikinci konuşmacı olarak yazarlarımızdan Mahmut KAR sunum konuşması yaptı. Konuşmasına Şam beldesine ve Şam ehline selam ve müjdeler göndererek başlayan KAR, Şam ehlinin yalnız Rabbimiz Allah dedikleri için öldürüldüğünü, Kuran ve Sünnete bağlı oldukları için katledildiklerini ve bunun için Allah’ın Şam’ı ve Şam ehlini sevdiğini söyledi. Allah Rasülü (s.a.v)’in “Şam’a ne mutlu, Şam’a ne mutlu, Şam’a ne mutlu. Çünkü Rahmanın melekleri Onun üzerinde kanatlarını geriyorlar” hadisini okuyarak konuşmasına devam eden KAR, Şam beldesinin Müslümanlarının bu İslami direnişini Allah’ın zaferle sonuçlandırmasını niyaz etti. Mahmut KAR, zalim Beşşar Esed’in katillerinin Müslüman gençlere ve çocuklara yaptığı eziyet ve işkencelerden bir iki yaşanmış olayı anlatırken katılımcıların duygulu anlar yaşadıkları görüldü. KAR, Konuşmasının son bölümlerinde bu katliam karşısında Müslümanların, Yöneticilerin ve Alimlerin imtihanına değindi. Özellikle Suriye deki direnişte Katil Baas rejiminin yanında yer alan İran yönetimine ve Müslümanların güçlerinin zayıflaması için sürecin uzatılması siyasetinde ABD ve Batının yanında yer alan Türkiye yönetimine yüklenen KAR, Allah’ın Şam ehlinin beklediği yardımı göndereceğini, Onları yardımsız bırakmayacağını, ancak Onları yardımsız bırakan yönetici ve âlimlerden de hesap gününde ihanetlerinin intikamını alacağını ifade etti. Mahmut KAR konuşmasının sonunda katılımcıları duaya davet etti. Güçlü bir atmosferle yapılan dua ile program son buldu.

 

Kaynak: Köklü Değişim Dergisi

 

 

Konuşmacı: Mehmet Hanifi ERGİN

 

 

 

Konferans Reklamı