Köklü Değişim Dergisi 30 Haziran 2012 Cumartesi Günü Şanlıurfa’da "Şeyh Said Ve Hilâfet" Başlığında Bir Panel Düzenledi

Şeyh Said'in (Rahimullah) Şehadetinin 87. Yıldönümünde Şanlıurfa Hadarat Kitabevi’nde Düzenlenen “Şeyh Said ve Hilâfet” Paneliyle Anıldı

Hilâfet’in ilga edilmesine karşı verdiği mücadelenin bedelini 29 Haziran 1925’te İstiklâl Mahkemesi’nin verdiği kararla idam edilerek ödeyen Şeyh Said-i Kurdî, Şanlıurfalılar tarafından şehadetinin 87. yıldönümünde Hadarat Yayıncılık’ın organize ettiği panel ile anıldı.

 

M.Taha Yılmaz Hoca’nın Ahzab Suresi’nden işlenen konuya muvafık ayetleri okuduğu Kur’an tilavetiyle başlayan panel, Köklü Değişim Dergisi yazarlarından Cevher Kara’nın Şeyh Said ve Kıyamı hakkında yapmış olduğu sunum ile devam etti. Konuşmasında Şeyh Said’in asıl gayesinin Hilâfet olduğuna vurgu yapan Cevher Kara, bugün Şeyh Said’i Kürtçülük davasını gütmekle itham edenlerin veya onu bir İngiliz ajanı olarak göstermek isteyenlerin meseleyi çarpıtma gayesinde olduklarını ifade etti. Kürtçülük iddialarının bizzat Şeyh Said’in mahkemedeki ifadeleri tarafından boşa çıkarıldığını belirten Kara, İngilizcilik iftirası hakkında ise; bu iftiranın bizzat iddia sahiplerinin beyanatları tarafından tekzip edildiğini ifade etti.

 

Ardı sıra söz alan Köklü Değişim yazarlarından Mahmut Kar, Şeyh Said kıyamına şer’i açıdan nasıl bakılması gerektiği konusu üzerinde durdu ve Şeyh Said’in ‘Hilâfet’in kaldırılması neticesinde Ümmet’in başına gelecek olan bela ve musibetleri bildiği için, şer’i bir yükümlülük olarak baktığı kıyamını gerçekleştirdiğine’ vurgu yaptı.

 

Cevher Kara’nın “Zulme Karşı Yürümek: Şeyh Said ve Hilâfet” adlı kitabının 29 Temmuzda çıkacağı duyurusunun da yapıldığı panel Mahmut Kar’ın yaptığı konuşmadan sonra sona erdi.

 

Kaynak: Köklü Değişim Dergisi

 

 

Konuşmacı: M.Taha Yılmaz

 

 

 

Konuşmacı: Mahmut KAR