Köklü Değişim Dergisi 12 Temmuz 2012 Perşembe Günü Diyarbakır’da “İslami Beldeler Ve Suriye” Başlığında Bir Konferans Düzenledi

Diyarbakır’da KöklüDeğişim Dergisi ve Ümmet Kitabevi tarafından “İslâmî Beldeler ve Suriye” başlıklı bir konferans organize edildi. Yoğun ilgi ve teveccüh ile karşılanan konferansa, aralarında bölge âlimlerinin de yer aldığı yaklaşık 1.000 kişi katıldı.

 

Okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Araştırmacı-Yazar Aydın Usalp’ın ‘Müslümanların arasındaki sınırların, hiçbir meşruiyeti olmayan sınırlar olduğuna ve nerde olursa olsun herhangi bir Müslüman halkın çektiği acıların tüm Müslümanların ortak acısı olduğuna’ vurgu yaptığı selamlama konuşmasıyla başlayan konferans, KöklüDeğişim Dergisi Yazarı Cevher Kara’nın ‘Ortadoğu’da Müslümanlarca gerçekleştirilen kıyamların nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair’ yaptığı sunumla devam etti.

 

Son olarak KöklüDeğişim Dergisi Genel Koordinatörü Süleyman Uğurlu, Suriye ile sair beldelerdeki mazlumların çığlıklarına kulak tıkayan âlim ve yöneticilerin ihanetine ve aşağılık ahvallerine vurgu yaparak Tunus ve Mısır gibi beldelerde basiretten uzak bir şekilde seyreden ayaklanmalara methiyeler dizen Batı’nın Suriye’deki kıyama aynı tavrı takınmamasının sebebini, Suriye halkının meydanlarda haykırdığı “Halk Yeniden Hilafet İstiyor”, “Ebedi Komutanımız, Efendimiz Muhammed (s.a.v.)’dir!”, “Ey Allah’ım Senden Başka Kimsemiz Yok!” gibi sloganlarda aramak gerektiğini ifade etti.

 

Konferans İslamî beldelerdeki kıyamları ve özelde Suriye’yi konu alan sinevizyon gösteriminin ardından yapılan dua ile sona erdi.

 

Kaynak: Köklü Değişim Dergisi

 

 

Konuşmacılar: Aydın USALP ve Cevher KARA

 

 

 

Konuşmacı: Süleyman Uğurlu

 

 

 

Kapanış Duası