- Basın Açıklaması -

Hizb-ut Tahrir'den Bir Heyet, Tacikistan Büyükelçiliği Başkâtibine Şebabın Tutuklanması, İşkence Edilmesi ve Hüküm Verilmesine Dair Bir Protesto Mektubu Verdi

 

No: PK–BA–2011–RSY–TR–0012

 

H. 19 Cumâde'l Ulâ 1432
M. 22 Nisan 2011

 

Hizb-ut Tahrir / Pakistan Vilayeti'nden bir heyet, Resmi Sözcü Yardımcısı İmrân Yusûfzây ve hizbin üyesi Osman Han liderliğinde Tacikistan büyükelçiliğini ziyaret etti. Heyet, büyükelçilik başkâtibi ile görüşerek Hizb-ut Tahrir'in Tacik hükümetinin hizbin şebabını keyfi şekilde tutuklamasını, insanlık dışı işkenceler yapmasını ve uzun süreli mahkûmiyet hükümleri vermesini şiddetle eleştirdiğini vurguladı. Ayrıca heyet, Tacik hükümetinin Hizb-ut Tahrir üyelerine yönelik sistematik işkenceleri hakkında belge ve ayrıntılar sundu, bu belgelerin hükümete iletilmesini talep etti ve başkâtibe, körü körüne zulüm ve baskıdan vazgeçmesi amacıyla hükümete baskı yapmak için hizbin bu meseleyi insan hakları örgütleri, barolar ve diğer derneklere taşıyacağını bildirdi.

 

Diğer taraftan başkâtip, bu belgeleri Tacik hükümetine ileteceğini vurguladı.

 

Bu belgeler, Hizb-ut Tahrir tarafından yayınlanmış olup içerisinde şebaba yönelik bazı baskı ve işkence örnekleri bulunmaktadır. Ayrıca Hizb-ut Tahrir / Pakistan Vilayeti, Pakistan'daki medya organlarından Tacik hükümetinin zulümlerini ve zalimliklerini ortaya çıkarmalarını, İslamî Hilafet Devleti'ni kurmaya dönük barışçıl davete yönelik vahşî işkencelere karşı seslerini yükseltmelerini de talep etmektedir.

 

Bu Basın Açıklamasını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!