No: SD–BA–2011–RS–TR-0012

 

H. 18 Cumâde'l Âhir 432

M. 21 Mayıs 2011

 

- Basın Açıklaması -

Ebiyi'de Yaşananlar, Ebiyi'nin Sudan'ın Keşmir'i Olacağı Sözümüzü Doğrulamaktadır

 

Sudan Silahlı Kuvvetleri, Ebiyi bölgesinin şu anda bir savaş bölgesi haline geldiğini açıkladı ve Sudan Halk Kurtuluş Ordusunu, dün değil önceki gün kendisine pusu kurmakla ve 22 mensubunu öldürmekle suçladı. 199 kişi de hala kayıp durumda.

 

Diğer taraftan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi, bu olayları yalanladı ve Hareketin Resmi Sözcüsü Wor Majak, bu olayların Ortak Entegre Birimlerine mahsus bir iç mesele olduğunu söyledi. Ayrıca Sudan Halk Kurtuluş Hareketi, uluslararası toplumdan yedinci bent uyarınca sivilleri korumak için devletlerarası güçlerin konuşlandırılmasının gerekli olduğunu talep etti.

 

Ebiyi, bölge halkı tarafından giderilen bazı anlaşmazlıklar dışında yüzyıllarca barış, uyum ve orada bulunan kabileler arasındaki akrabalık içerisinde yaşamıştır. Ebiyi bölgesi, Güney Sudan'da dönen çatışma boyunca bu çatışmanın tarafı olmamış ve çatışma dairesine girmemiştir. Ne zaman ki -başta Amerika olmak üzere- sömürgeci kafir Batı, bu bölgenin servet zengini olduğunu öğrendi işte o zaman Amerika, Ebiyi'de kendine kalıcı bir varlık sağlamak için orayı bir çatışma odağı yapmak istedi. Ebiyi'yi İngiltere'nin aynı maksatlarla yaptığı Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir gibi bir çatışma bölgesi yapmak için habis bir şekilde çalıştı. Zira Amerika, devletin Kuzey ve Güneydeki otoritesinden çıkararak Ebiyi'ye el koymak suretiyle Sudan'da başka bir Keşmir olması için Ebiyi'de sorun türetti. Meşum Nifaşa Anlaşması içerisinde ülke ve insanlar için hala bir felaket olan Ebiyi bölgesine mahsus (Ebiyi Protokolü) adında bir protokol oluşturmaya koyuldu.

 

Bizler Hizb-ut Tahrir / Sudan Vilayeti olarak Nifaşa Anlaşmasının tehlikesine karşı defalarca uyarılarda bulunmuş ve Ebiyi bölgesinin Sudan'ın Keşmir'i olacağını vurgulamıştık. İşte meşum Nifaşa Anlaşmasının acı bir semeresi ve gayrimeşru çocuğu olan Ebiyi protokolü, bölgede zehir, yıkım ve ölüm saçmaktadır. Sözde Güney devletçiğinin Temmuz ayındaki resmi ilanından önce böyle olursa ilanından sonra durum nice olur?!

 

Yarından tezi yok bugün talep edilen, zillet ve aşağılık Nifaşa Anlaşması ve Ebiyi protokolü de dahil tüm protokollerinden kurtulmak ve mevcut sorunları İslam esasına göre çözmeye çalışmaktır. Ta ki her nerede olursa olsun zulüm ortadan kalksın. Şayet siyasî liderlik, bu emre icabet etmezse ümmet, bunu yapmaya koyulmalıdır. Çünkü bunu yapmak onun temel hakkıdır. Çünkü işler -Allah göstermesin- Amerika'nın istediği gibi giderse felaketin sonuçları, sadece yöneticileri ve rejimi değil herkesi kuşatacaktır!!

 

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ  "Ey iman edenler! Allah ve resulü sizi size hayat veren şeye davet ettiği zaman icabet ediniz." [Enfal 24]

  

Bu Basın Açıklamasını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!