No: SD–BA–2011–RS–TR-0014

 

H. 29 Cumâde'l Âhir 432

M. 01 Haziran 2011

 

- Basın Açıklaması -

Doha'daki Konferansçılara:

Parlamento, Alimlerin de Katıldıkları Bir Sempozyum Yoluyla Haram Olan Faizin Helal Kılınmasını Ele Almaktadır…

Ey İslam Alimleri, Haramın Helal Kılınmasından Sakının!!

 

Sudan parlamentosu, yeni Hartum havaalanının hemen yanındaki Atbara ve Sitit nehirlerinin üzerine barajlar inşa etmek için faizli kredilere izin verilmesi hakkındaki geniş tartışmanın ardından meclis başkanı, tüm sözleşmelerin gerçekleştirilmesini sürdürmek, zaruret fıkhının yani, الضرورات تبيح المحظورات "Zaruretler, mahzurları mubah kılar" kaidesini almak, bu fetvayı yeniden gözden geçirmek ve milletvekillerinin katıldığı gibi alimler ile ekonomistlerin de sempozyuma çağrılması üzere parlamentonun, bir meseleyi daha görüşmek için bir sempozyum daha düzenlemesini önerdi.

 

Sudan parlamentosu, daha önceki birçok vesilelerle faizli kredilere izin vermeyi alışkanlık edinmiştir. Faiz olması itibarıyla bu sözleşmelerin geçmesine karşı duran ve karşı çıkan parlamentonun bazı üyelerine teşekkür ediyor, ellerini sıkıyor ve onlardan İslam'ın bekçileri olmalarını istiyoruz. Zira onların bu duruşları sayesinde, meclis başkanı kesinlikle faiz almayı askıya almak zorunda kalacaktır.

 

Faiz, delaleti kati ayetlerle haram kılınmış olup Allah'ın kitabında ve Resulü [Sallallahu Aleyhi ve Sellem]'in sünnetinde zaruret halinin ve benzerlerinin istisna olduğunu ifade eden hiçbir şey varit olmamıştır. Dolayısıyla onun haramlılığı, yer gök var olduğu sürece devam edecektir. Allahu Azze ve Celle şöyle buyurmuştur: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَذَرُواْ مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ(278) فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُؤُوسُ أَمْوَالِكُمْ لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ "Ey iman edenler! Allah’a ittika edin ve ribadan (faizden) geri kalan (alacaklarınızı) derhal bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz! Eğer bunu yapmazsanız Allah ve resulünden (faizcilere karşı) açılmış bir savaştan haberiniz olsun. Eğer tövbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir; (böylece) ne zulmetmiş ne de zulmedilmiş olursunuz." [el-Bakara 278-279]

 

Zaruret hakkındaki hadise ve حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ "Ölü eti size haram kılınmıştır." [el-Mâide 3] ayetiyle amel ederek ribanın helal kılınmasının ölü etinin yenmesine kıyas edilmesine gelince; buna yer yoktur. Çünkü kıyas, aklî illete değil şeri illete muhtaçtır ve bu illetin, camit bir isim değil anlaşılır bir vasıf olması kaçınılmazdır. Bundan dolayı bu ayet ile yemeyi ve içmeyi helal kılan ayetlerde illet yoktur ki bunlardan ribanın mubah olduğu hükmü istinbat edilebilsin. Zira mevcut olan illet, (İnsanın, ölüm anında yemek veya içmek zorunda kalmasıdır.) Bu ise ribanın alınmasında gerçekleşmemektedir. Ayrıca kıyas ve istinbat şartlarını bilen güvenilir fakihlerden ve alimlerden hiçbiri, faiz alan bir kimsenin genellikle zor durumda olduğunu bilmelerine rağmen bu tür bir söz söylememişler ve faize cevaz vermemişlerdir.

 

Ey parlamentonun sempozyumuna davet edilen alimler!

 

Allah sizin hayrınızı versin! Hakkı söyleyin ve hiçbir kınayıcının kınamasından korkmayın. Otoriteyi hoşnut etmek için dininizi harcamayın. Dininiz ve ümmetiniz için Allah'a yemin olsun ki; tüm başımıza gelenler, İslam'ın hükümlerine muhalefet etmemizden ve hevalara uymamızdan dolayıdır. وَلاَ تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُواْ الْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ "Hak ile batılı karıştırmayın ve bildiğiniz halde hakkı gizlemeyin." [el-Bakara 42]

  

Bu Basın Açıklamasını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!