No: SD–BA–2011–RS–TR-0018

 

H. 28 Receb 1432

M. 29 Haziran 2011

 

- Basın Açıklaması -

Hizb-ut Tahrir / Sudan Vilayeti’nden Bir Heyet,

Güney Kardufan’ın Yerel Dilling Temsilcisiyle Görüştü

 

Üstad el-Hâdi Hamid, Ebu’l Kasım ve Kabaş Muhammed gibi üyelerinde katıldığı Üstad Abdulazim İsa liderliğindeki Hizb-ut Tahrir / Sudan Vilayeti’nden bir heyet, 27.06.2011 pazartesi günü Güney Kardufan’ın yerel Dilling temsilcisi polis albay (M.) Abduh Cemma’yı ziyaret etmiştir. Görüşmede, en son olarak güvenlik boşluğunun oluşmasında dolayı kanların akmasına ve on binlerce kişinin de göç etmesine neden olan Cebel en-Nuba bölgesinde patlak veren hükümet ile Sudan Halk Kurtuluş Hareketi arasındaki silahlı çatışma ele alınmıştır.

 

Heyet, görüşlerini aşıdaki şekilde özetlemiştir:

 

- Devlet ve toplum, bütün meselelere İslam temelinde bakmalı ve bunlara karşı şeri tutumlar benimsemelidir.

 

- Ordu, ülkenin dört bir tarafında güvenliğin ve istikrarın tesisine yönelik görevini yerine getirmelidir.

 

- Otoritenin, İslam’a aykırı olarak yaptığı uygulamalar, Nifaşa Anlaşması'nı imzalamak için ortaya çıkması, silahlı hareketleri tanıması, İslam esasına dayanmayan partilere izin verdiği gibi bölgecilik ve ırkçılık naralarını kışkırtarak ülkede faaliyet gösteren partilere de izin vermesi, ülkenin parçalanmasını ve halkının aşağılanmasını amaçlayan -Müslümanların düşmanı - Amerika’nın direktiflerine boyun eğmesi, işte tüm bunlar, bölgede hala var olan bu krizin doğrudan sebepleridir.

 

- Devletin geriye dönüp bütün politikalarını İslam esasına göre tesis etmesi gerekmektedir. Çünkü onurlu bir hayatın yegane yolu budur. Aksi taktirde üzerimizdeki felaketler ve musibetler devam edecektir.

 

Temsilci, heyetin kendisine ziyarette bulunmasından ve hizbin ümmetin meselelerine önem vermesinden dolayı teşekkürlerini sunarak şöyle dedi: Her şeyin esasını İslam kılmamız hususunda sizlere katılıyoruz.

 

Bu Basın Açıklamasını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!