No: SD–BA–2011–RS–TR-0022

 

H. 16 Muharrem 1433

M. 11 Aralık 2011

 

- Basın Açıklaması -

Gerçek değişim; bazı bakanlar ve yöneticileri değiştirmekle değil ancak rejimi değiştirmekle olur

 

Aylar süren uzun bekleyişten ve muhalefetin ileri gelenlerinden bir liderin var olan rejime katılmasından sonra Sudan hükümetinin yeni-eski kabinesi nihayet açıklandı. Eski yüzlerin aynısı yeni kabinede tekrar görününce birçok insanların ümitsizliğe ve hayal kırıklığına uğramasına sebep olmuştur. Çok zarif olacağını idda ettikleri bakanlıklardaki laçka durumu eskisinden dahada büyüdü. Zira eski kabinenin bakanlar ve devlet bakanlarının sayısı 77 idi. Şimdi ise Sudan’ın üçte biri olarak sahip olduğu insanları ve servetleriyle küçülerek ayrılınca seksen bakan üzerinden oluşan yeni kabine açıklandı!!

 

Biz Hizb-ut Tahrir Sudan Vilayeti olarak böyle durum bize süpriz olmadı ve hayal kırıklığına uğrayanların düştüğü şeye biz düşmedik. Çünkü biz çok iyi biliriz ki bu ülkeyi zulümden, sefaletten, yoksunluktan ve geçim sıkıntısından adalete ve geçim ferahlığına değiştirecek gerçek değişim yeni yüzler değiştirmekle sağlanmaz. Bu yüzler eski hükümette de olduğu gibi yeni hükümette de yönetim ve insanların işlerini gözetlemede aynı kapitalist ve demokrat rejime dayanmaktadır. Zira onlara göre yönetim, kazanç (otorite ve servet) biriktirmekten, haraç ve haram vergi toplamak suretiyle insanların mallarını haksızca yemekten ibarettir. Bu ise bakanların ve onlar gibilerinin karnı ve damarlarının şişmesi içindir. Zira ümmet sıkıntı çekerken ve başına musallat olan yöneticilerin eliyle yapılan fakirlik yaşarken bunlar ümmetin malıyla keyf çatmaktadırlar.

 

Ümmetin arzuladığı gerçek değişim rejimin bütünüyle değişmesi ile olur. Çünkü o, hastalığın başı ve baş belasıdır. Yine bu gerçek değişim ümmetin akidesinden fışkıran bir nizamın ikame edilmesiyle mümkün olur. Zira bu akide; şeri hüküm karşısında yönetici-yönetilenlerinin eşit olduğu yüce İslam’dır. Hatta ona göre yönetici; ümmetin sırtını kamçılayan ve malını yiyen musallat yönetici değil, bilakis onun hizmetçisidir. Öyle ki bu nizamda yiyecek, giyecek, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi ümmetin ihtiyaçlarını gidermek için adeta siyasiler ve yöneticiler uykusuz kalırlar. Tıpkı Resülüllah (صلى الله عليه وسلم)’in buyurduğu gibi;

"إِنَّهَا أَمَانَةٌ وَخِزْيٌ وَنَدَامَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلا مَنْ أَخَذَهَا بحقِّها وأدَّى الذي عليه فيها"

‘Şüphesiz bu –yönetim işi- bir emanettir, kıyamet gününde ise utanç  verici ve pişmanlıktır. Ancak onu hakkıyla yerine getirenler ve onun hakkındaki sorumluluğunu ifa edenler müstesna.’ Ahmed bin Hanbel müsnedi

 

Bu nizam ise nübüvvet metodu üzerine Raşidi Hilafet nizamıdır. Zira onun binasını oluşturan Nebi (صلى الله عليه وسلم)’dir. Onun izinden sahabey-i kiram ve büyük halifeler yürüyünce dünya zulümle dolduktan sonra adaletle dolmaya başladı. Ne var ki bu zulüm kapitalist kisvesiyle geri geldi. Öyleyse hilafeti Raşidi hilafet gibi tekrar canlandıralım ki dünyada ferah bir geçim içinde onunla mutlu olalım, bütün dünyaya adaleti yayalım ve Alemlerin Rabbi onun vesilesiyle bizden razı olsun.

 

Bu Basın Açıklamasını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!