Siyasi Tahlil

 

بِسْـــمِ اللهِ الرَّحْمٰـــنِ الرَّحِيـــم

Bir Sorunun Cevabı

 

Soru: 18.12.2008 Perşembe günü Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İslâmabad'daki Hindistan Büyükelçisi’nin Yardımcısını çağırtarak Hint savaş uçaklarının Pakistan hava sahasını ihlal etmesinden dolayı nota verdiğini bildirdi… Ayrıca Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Hindistan Hava Kuvvetleri'nin saldırı için hazırlık yaptığına dair Washington'un elinde bilgi bulunduğunu açıkladılar.

Mülahaza edilen odur ki Bombay saldırısının üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine rağmen, Hindistan'daki iktidar Kongre Partisi, bu konuya dair kesin bir karar alamadığı halde bu olay hala etkinliğini korumaktadır. Zîra Hindistan, bazen Pakistan ile olan gerilimi tırmandırmakla, bazen suçluların teslim edilmesini talep etmekle, bazen de Pakistan ile olan barış sürecini dondurmakla tehdit etmektedir. Nitekim daha önce de Leşker-i Tayyibe Cemaati'ni suçlamış ve Pakistanlı istihbaratçıların saldırganları eğittiğini ifade etmişti… Ardından bu tehditler, yerini sakinliğe bırakıyor ve mesele dönüp dolaşıp 17.12.2008'de olduğu gibi, Hindu Parlamentosu'nun terörle mücadele kanunlarının ağırlaştırılmasını ele almasına dayanıyor… Ardından da Pakistan hava sahasının ihlâl edilmesiyle yeniden gerginliğe dönüşüyor… Bu da bu olaylara ilişkin kesin bir karar almada Hint Hükümeti'nin şaşkınlık içerisinde olduğunu göstermektedir.

O halde meselenin hakikati nedir? Bu olaylara ilişkin kesin bir karar almada Hint Hükümeti'ni şaşkınlığa iten faktör nedir? Ayrıca bu olaylar, yerel mi, yoksa bölgesel mi, yoksa devletlerarası bir eylem midir?

 

Cevap: Bombay olaylarına ilişkin kesin bir karar almada Hint Hükümeti'nin şaşkınlık içerisinde olduğu doğrudur. Bunun sebebi ise, bu olayların gelecek Mayıs ayında yapılacak Hint seçimleri öncesi bir süreçte meydana gelmiş olmasıdır. Dolayısıyla Hükümeti güçlü gösterecek muayyen bir eylemde bulunulmaması halinde bu olay, Kongre Partisi'nin seçimlerde hezîmete uğramasında başlıca faktörü oluşturacak ve Bombay olayları çapında sansasyonel bir eylem dışındaki hiçbir eylem Hükümet'in itibarını ve ona olan güveni geri getirmeyecektir. Bu da Pakistan'a karşı yapacağı etkin bir saldırı eylemi anlamına gelmektedir ve bunun için fiilen hazırlık yapmak üzeredir. Bununla birlikte Hindistan ile Pakistan'ın, Amerika ve İngiltere gibi etkin büyük devletlerin çatışma bölgesi olması, Hindistan'ın hareketlerini şeffaflık dairesine sokmuştur. Bu nedenledir ki her iki devletin yoğun hareketleri, bu yönde başlamıştır; İngiltere, Pakistan'ı saldırgan ve Bombay patlamalarını yapan unsurların arkasında olmakla göstermeye çalışırken, Amerika ise, Pakistan'ı olaylara karışmamakla ve soruşturmada Hindistan ile işbirliği yapmaya hazır olmakla göstermeye çalışmaktadır. Aynı zamanda Amerika, Pakistan'ın ağırlık merkezinin Batıdan Doğuya kaymaması için bölgede herhangi etkin askeri bir eylem yapmasını engellemek amacıyla Hindistan'a baskı yapmaktadır.

 

Olayların hemen sonrasındaki, hatta esnasındaki Amerika'nın yoğun hareketleri, Hindistan'a yönelik zımnî baskıları, olaylara karıştığına dair delillerin zayıf olması bakımından Pakistan'a yönelik Hint suçlamalarını zayıflatmaya çalışması, olaylara karıştığı tespit edilen her Pakistanlıyı tutuklamaya ve yargılamaya hazır olması bakımından aşağılık bir boyuta ulaşacak şekilde Pakistan'ı Hindistan karşısında oldukça esnek göstermeye çaba sarfetmesi, Pakistan'ın soruşturmaya katılmaya tamamen hazır olduğunu göstermesi, ardından da Leşker-i Tayyibe ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle Pakistan'ın Cemaatu'l Dava'dan bazı kimseleri tutuklaması… işte tüm bunlar, herhangi bir saldırıda bulunması noktasında Kongre Partisi'nin sıkıntıya düşmesine neden olmuştur. Ne var ki o, aynı zamanda itibarını ve insanların ona olan güvenini geri getirecek bir eyleme muhtaçtır.

 

Pakistan ile askerî bir gerginlik dışında herhangi bir eylem ses getirmeyecektir. Çünkü büyük çaplı askerî bir eylem, Amerikan hareketliliğinin oluşturduğu devletlerarası koşullardan dolayı şu anda olasılık dışı haline gelmiştir. Bunun içindir ki Kongre Partisi, ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Zîra o, bir taraftan Pakistan karşısında atacağı uygun sıcak adımları araştırırken, öteki taraftan bunu yapamamanın sıkıntısını çekmektedir… İşte şaşkınlığın nedeni budur…

 

Bu durumun daha iyi anlaşılması için, olaylar silsilesinin biraz gerisine dönmeliyiz:

 

1. Geçen ayın sonunda, tam olarak 26.11.2008 tarihinde, Hindistan'ın Bombay şehrinde saldırılar meydana gelmiş, saldırganlar ile Hint Güvenlik Güçleri arasında üç gün süren çatışmalar yaşanmış yaklaşık iki yüz (200) kişinin öldüğü, üç yüzden (300) fazla kişinin de yaralandığı açıklanmış ve saldırganların on kişi olduğu ve Hint Hükümeti'nin onlardan birini tutukladığı belirtilmişti. Kezâ Hindistan, saldırganları Pakistan kökenli ve Pakistan askerî kamplarında eğitilen Leşker-i Tayyibe Cemaati'ne mensup olmakla suçlamış ve daha sonra bu kişilerin Pakistan istihbaratları tarafından eğitildiğini söyleyerek suçlamaların dozunu arttırmıştır.

 

2. Bu saldırılar ile Pakistan'a yönelik Hint suçlamaları sonucunda, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesiyle birlikte bölgede etkisi olan ve bölgeye nüfuz etmek üzere birbirleriyle çatışan sömürgeci iki devletin –ki onlar, Amerika ile İngiltere'dir- diploması trafiği yoğunlaşmış ve bu iki ülkenin medya organları ile gazeteleri, sanki kendi vatandaşlarını etkileyen içsel bir olaymışçasına bu olaya yoğun ilgi göstermişlerdir.

Amerika'ya gelince; Amerikan Dışişleri Bakanı Rice, 03.12.2008'de Hindistan'ı ziyaret etti ve Hindistan Dışişleri Bakanı Berânip Mahracî ile yaptıkları ortak basın toplantısında Rice'ın; "İşte bu an, herkesin işbirliği yapmasının belli olacağı bir zamandır" şeklindeki açıklaması üzerine Hindistan Dışişleri Bakanı öfkelenerek şöyle diyordu: "Bombay'daki terörist saldırıları işleyenlerin Pakistan'dan gelen kişiler olup onları yönlendirenin Pakistan'da olduğu konusunda hiçbir şüphe olmadığını Rice'a bildirdim." Buna cevap olarak Rice ise, şöyle diyordu: "Şayet sorumlular, Hükümet dışı unsurlarsa Pakistan'a düşen, buna karşı adımlar atması ve saldırının failini adaletin karşınsına çıkarması amacıyla işbirliği yapmasıdır." Ve şöyle ekledi: "Hindistan tarafından verilecek herhangi bir tepki, 47 yılında İngiltere'den bağımsızlığını almalarından bu yana üç savaşa girmiş iki komşu arasındaki gerginliğin artmasına yol açmamalıdır." [03.12.2008 / Reuters] Bunun manası Amerika, Pakistan'ı bu olayın arkasında olmakla suçlamıyor, bilakis zımnen onu müdafaa ediyor, Hindistan'ın gerilimi arttırmasını, dolayısıyla Kongre Partisi'nin yediği acı darbenin intikamını almak için Pakistan'a saldırmasını istemiyor demektir.

Bu saldırıların üzerine Hindistan'ı dizginlemeye yönelik yoğun Amerikan hareketliliği işte bu şekilde gerçekleşmiştir. Nitekim bu, Rice'ın tarafları sağduyulu olmaya çağırdığı Hindistan'daki siyasî ve güvenlik yetkilileri ile yaptığı görüşmesinden de açığa çıkmıştır. Zîra Hindistan istihbarat teşkilatındaki subaylar, Rice'a istihbarat raporları sunarak ona şöyle demişlerdir: "Washington, susmamızı mı istiyor? Bakınız; Pakistanlı teröristler, sınır bölgeleri üzerinden ellerini-kollarını sallayarak Hindistan'a sızmayı sürdürüyorlar." [er-Ra'y Sitesi / 05.12.2008] Yine "er-Ra'y Sitesi", bu haberin yanı sıra askerî kaynakların, Bombay patlamalarının akabinde Amerikan donanmalarının, Hindistan, Pakistan ve İran karşısındaki Arap Denizi ile Arap Körfezi'nde büyük bir kuvvet hazırladıklarını teyit ettiklerini belirtti. Bu ise, Hindistan ile Pakistan arasında silahlı bir cepheleşmenin meydana gelmesine yönelik Amerikan kaygısından dolayıdır. Bunun akabinde üzerinde seksen (80) savaş uçağı ve üç bin iki yüz (3.200) asker olan John C. Stennis adındaki Amerikan Donanması'nın buraya ulaşmasıyla oradaki donanma sayısı üçe çıkmıştır ki bunlardan ikisi, üzerlerinde deniz gücünden ve deniz kuvvetlerinden oluşan devasa güçlerin olduğu Theodore Roosevelt Donanması ile Iwo Jima Donanması'dır. Ayrıca Amerikan Genel Kurmay Başkanı General Michael Mullen, 02.12.2008 günü Hindistan'ı ziyaret etmiştir.

 

3. Rice, Hindistan'dan sonra Pakistan'a giderek Pakistan Hükümeti'ni övdü ve şöyle dedi: "Genç ve modern Pakistan Hükümeti, terörizme karşı savaşa tam bir sadakat ile bağlıdır ve adının terörist unsurlara karışmasını istememektedir." [BBC Radyosu / 04.12.2008] Bu da Amerika'nın Hindistan'a karşı Pakistan'ı desteklediğini göstermektedir. Aynı şekilde Amerikan Genel Kurmay Başkanı General Michael Mullen, Pakistan'ı ziyaret etti ve İslâmabad'daki Amerikan Konsolosluğu'ndan yapılan resmî açıklamada Mullen'in; "Bombay'da meydana gelen trajedinin, terörist saldırılarının gelişmesindeki tehlikeli tırmanışı ve tüm bölgeye yönelik artan bir tehdidi ortaya çıkardığına dair Pakistanlı yetkililerin net bir kanaata sahip olduklarını hissettiği" belirtildi. [el-Cezîra / 03.12.2008] Bu da Bombay olaylarını tehlikeli bir tırmanış şeklinde tanımlamasından dolayı Pakistan'ın bu olaylardan tamamen uzak olduğunu göstermek içindir! Amerikalıların Pakistan'a yönelik ziyaretleri tekerrür etmiştir. Zîra Cumhuriyetçi Parti'nin geçen seçimlerdeki adayı John McCain başkanlığında Kongreden bir heyet Pakistan'a gitmiştir. İşte tüm bunlar, Amerika'nın hem Pakistan'daki ajanlarını desteklemek, hem de Hindistan'ın onlara karşı askerî bir operasyon başlatmasına yönelik kaygılarını hafifletmek içindir. Aksi takdirde Veziristan ve kabîleler bölgesinde Amerika adına Müslümanlarla savaşan Pakistan ordusunu, olası Hint saldırılarına cevap vermek üzere Hint sınırına çekmek zorunda kalacaklardır!

Yine Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte, Dava Hareketi ile dört yöneticisinin terör listesine koyulmasına ilişkin 10.12.2008'deki Güvenlik Konseyi kararının üzerine 11.12.2008 günü Pakistan'ı ziyaret etmiştir. Nitekim Pakistan Hükümeti, bu kişileri tutuklamış ve bu hareketin bürolarını basarak kapatmıştır. Görünen o ki Amerika, bu şekilde Hindistan'ı hoşnut etmeyi ve susturmayı amaçlamış olmalı ki Pakistan'dan geciktirilmeksizin derhal bu kararı uygulamasını talep etmiştir. Tâ ki böylece Hindistan, ister Cumhurbaşkanı Zerdârî olsun, isterse Başbakan Gilânî olsun Amerikan ajanlarını zorda bırakacak şekilde Pakistan'a karşı askerî bir operasyona başlamasın. Dolayısıyla bu da İslâm'a ve Müslümanlara karşı savaşlarında Amerika'nın taleplerini yerine getirmelerinden dolayı kendilerine yönelik zaten kabarık olan Pakistan halkının nefretinin artmasına yol açacaktır. Çünkü Amerika, Pakistan'daki ajanlarının, Afganistan ile Pakistan'daki Müslümanlara ve İslâm'a yönelik savaşla sınırlı kalan bir misyonu üstlenmelerini isteyip Hindistan ile savaşmakla meşgul olarak küresel varlığı ve nüfuzu açısından bu önemli ve kritik cepheyi Amerika'ya bırakmalarını istememektedir.

 

4. İngiltere'ye gelince; aynı şekilde en üst düzeyde hareket etmesine rağmen Amerikalılar ile kesişmeyen bir çizgide seyretmiştir. Zîra İngiltere Başbakanı Brown, 14.12.2008 günü, Yeni Delhi'yi ziyaret etmiş, Başbakan Manmohan Singh ile bir araya gelmiş ve Hindistan'ın tutumunu desteklediğini açıklayarak şöyle demiştir: "Saldırıların sorumlusunun 'Leşker-i Tayyibe' olduğunu biliyoruz. O halde bu büyük trajedinin 'hesabını vermeleri' gerekir." [el-Cezîra / 14.12.2008] Brown, Hindistan'da bu şekilde açıklama yapmasına rağmen, Hindistan'dan sonra Pakistan'ı ziyareti sırasındaki tavrı, Pakistan'dan Müslümanlarla savaşmasını talep etmek ve sözde terörizm ile savaşa yardımcı olmak amacıyla Pakistan'a 9 milyon dolarlık yardımda bulunmaya hazır olduğu şeklinde olmuştur! İngiliz gazeteleri ise, Pakistan'ı bu saldırıların arkasında olmakla ve onların, yani saldırganların Pakistan ordusu tarafından eğitim almakla suçlayan şekilde haberler yayınlamışlardır. Zîra 08.12.2008 tarihli, Sunday Times Gazetesi, Bombay'a saldıran on kişinin, Pakistan ordusu ve deniz kuvvetleri tarafından eğitildiği beş yüz kişilik gruptan olduğu iddia edilen Hindu istihbaratlarının raporunu ele geçirdiğini ifâde ederek Hindu istihbarat teşkilatına yakın kaynakların şu sözünü nakletmiştir: "Önümüzdeki genel seçimler öncesi, Hindistan'a yönelik herhangi yeni bir saldırı, iki ülke arasındaki bir savaşı kaçınılmaz kılacaktır." Bu da İngiltere ile Hindistan'daki ajanlarının, gelecek genel seçimler öncesinde, Hint halkının Kongre Partisi Hükümeti'ne olan güvenini geri getirecek Pakistan'a karşı askerî bir operasyonun peşinde olduklarını göstermektedir.

 

5. Bilindiği üzere Kongre Partisi, İngiltere'ye olan ajanlığında ve dostluğunda köklü bir geçmişe sahiptir ve önümüzdeki 2009 Mayıs ayında seçimlere girecektir. Onun döneminde Hindistan'ın ekonomik büyümede bir artış kaydettiği, bunun da ekonomik bir refah oluşturduğu şeklinde bir gündem oluşmasının yanı sıra bilimsel ilerlemede, uydu atılımında ve silah modernizasyonunda büyük başarılar gerçekleştirmiş olması nedeniyle seçimlerde kefe onun lehine ağır basmaktadır. Bundan dolayı o, gelecek seçimleri kazanmayı ümit etmektedir. Bombay'daki bu son saldırı olaylarının meydana gelmesi sonucunda, gerek Hindistan'ın, gerekse mevcut Hükümetin ağır bir şekilde sarılmasıyla, 2004 yılı Mayıs seçimlerinde iktidardan düşen başta Amerika yanlısı Baharatiya Cenata Partisi olmak üzere Hindistan'daki muhalefet partileri, Kongre Partisi Hükümeti'nin konumunu sarsmak için uygun bir fırsat yakaladılar. Bunun üzerine Başbakan ile Hükümeti, hem güvenlik konusuna ilişkin hususlarda yetersiz kalmakla, hem de belirtildiği üzere bu saldırılarının sorumlularını yakalamakta aciz kalmakla suçladılar. Dolayısıyla birkaç ay sonra seçimlere gireceği bir sırada Hindistan Hükümeti'nin sıkıntısı artmıştır. Yine bilindiği üzere Baharatiya Cenata Hükümeti, birçok saldırının üzerine iktidardan düşmüş ve kendi döneminde patlamalar olduğu halde, Pakistan'ı bunların arkasında olmakla suçlamayıp Hindistan içerisindeki İslâmî Talebeler Hareketi'ni suçlamıştır. Buna rağmen o dönemde muhalefetin başını çeken Kongre Partisi tarafından zayıflık, becerisizlik ve ihmalkârlık ile suçlanmıştır. Yine Baharitiya Cenata Partisi, Keşmir meselesi hususunda bu Hindu partisine aşağılık ve zelîl tavizler vermesi için Amerika'nın Pakistan yöneticilerine baskı yapmasıyla Pakistan cepheleşmesinde başarı göstermiş, geçen seçimleri kazanmış ve 1999 yılından 2004 yılına kadar iktidarda kalmıştır. Şu anda ise Kongre Partisi Hükümeti'ne olan güveni sarsmak için, güvenlik konusunu işlemekte ve bu hususta onu etkin bir koz olarak kullanmaktadır. Nitekim 05.12.2008 tarihinde er-Ra'y İnternet Sitesi, Hindistan İstihbarat Teşkilatı'nın, Hint havaalanlarına yönelik olası saldırıların, uçak kaçırmalarının ve bunların merkezî şehirlere yönelik saldırılarda kullanılabileceğine dair raporlar yayınladığını belirtmiştir.

 

6. Bundan da Pakistan'da yaşayan ve Hindistan tarafından aranan yirmi kişinin (20) teslim edilmesi gibi Pakistan'dan talep ettiği tavizlerin alınmadığı veya Bombay saldırılarının intikamını alacağı yada Pakistan'a yönelik bir zafer elde edeceği askerî bir operasyon açılmadığı sürece Kongre Partisi'nin başarılı olamayacağı ve sarsılan güvenini geri getiremeyeceği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu şartlar altında aranan kişilerin Hindistan'a teslim edilmesi ise, Pakistan açısından zor görünmektedir. Zîra Pakistan Savunma Bakanı Ahmed Muhtâr, Hindistan tarafından talep edilen herhangi bir kimsenin teslim edilmesini ülkesinin reddettiğini açıklamıştır. [el-Hayât / 08.12.2008] Çünkü bu, Cumhurbaşkanından tutun Başbakana kadar Pakistanlılar nezdinde zaten sarsılmış olan yöneticilerine yönelik güveni yok edecek ve kendisine tabi olmadıkça Amerika'nın ayakta durmasını istemediği Kongre Partisi Hükümeti'nin konumunu güçlendirecektir.

Çünkü Amerikalılar, var güçleriyle Hindistan'ı Pakistan'a saldırmaktan vazgeçirmeye ve caydırmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden de mevcut Hindistan Hükümeti'ni düşürmeye yönelik Amerikalıların önündeki fırsat kaybolmaktadır. Zîra onlar, Hindistan savaşında Pakistan halkının liderleri etrafında toplanmasını ön plana çıkarmaktadırlar. Nitekim 08.12.2008'de Washington Post Gazetesi, halkın Pakistan'daki liderleri etrafında saflarını sıklaştırdığını ve ülkelerinin Hindistan tarafından bir saldırıya maruz kalması halinde Pakistan'daki Taliban savaşçılarının bile Pakistan ordusunun yanında savaşmaya hazır olduklarını yazmıştır. Yine gazete, Molla Nezîr ve Beytullah Mahsûd gibi bazı Taliban liderlerinin Pakistan ordusu yanında Hindistan ile savaşmaya hazır oldukları şeklinde açıklamalarına yer vermiştir. Böylece hepsi, hatta Pakistan Hükümeti'ne düşman kesilenler bile Hindistan ile savaşmaya hazır olduklarını göstermişlerdir… Bunun yanı sıra yukarıda belirttiğimiz üzere Pakistan'a yönelik Hint suçlamalarını zayıflatması bakımından Amerikan girişimleri, ardından olaylara karıştığı tespit edilen tüm Pakistanlıları tutuklamaya ve soruşturmaya katılmaya hazır olması ve Cemaatu'l Dava'dan bazı kişileri tutuklamış olması bakımından Hindistan karşısında Pakistan'ın oldukça esnek gösterilmesi; işte tüm bunlar, büyük çaplı askerî bir operasyon yapması noktasında Hindistan Hükümeti açısından sıkıntı nedenidir.

Görüldüğü üzere Kongre Partisi Hükümeti, kendisini seçimleri kaybetmekten kurtaracak Bombay olayları çapında sansasyonel bir eyleme muhtaçtır. Ancak Amerikan hareketliliğinin oluşturduğu mevcut devletlerarası koşullar sonucunda Bombay olayları benzeri büyük çaplı askerî bir operasyon yapması zor göründüğü gibi, Pakistan'ın da aranan şahısları teslim etmesi kolay görünmemektedir. Binaenaleyh kesin bir karar alması karşısında Kongre Partisi Hükümeti'ni kuşatan şaşkınlık işte budur.

Şaşkınlık açısından böyledir.

 

7. Olayın vakıası açısından ise şöyledir; Hint toprakları üzerindeki vakıaları istismar eden devletlerarası bir olaydır ve bu da aşağıdaki hususlardan ortaya çıkmaktadır:

a- Yukarıda belirttiğimiz üzere bu olay vukuu bulur bulmaz Amerika ile İngiltere'nin hareketliliği, her iki devletin de Hindistan ile Pakistan'da meydana gelenleri ve gelmekte olanları önemsediğini göstermektedir.

b- Amerika ve İngiltere'nin hareketlerinin incelenmesi sonucunda, onların zıt çizgilerde seyrettiği ortaya çıkmaktadır. Zîra İngiltere, Pakistan'ı, açık bir şekilde patlamaların arkasında olmakla suçlayarak Hindistan'a arka çıkıp onu desteklerken, Amerika ise, Pakistan'a yönelik suçlama kanıtlarını zayıflatmakta ve askerî gerginliğin riskini ön plana çıkarmaktadır.

c- Bombay saldırıları, Kongre Partisi Hükümeti'nin lehine olmayıp gidişat dengesini bozmakta, halkı ve taraftarları nezdinde güvenini sarsmakta, dolayısıyla gelecek seçimleri kazanma şansını azaltmakta, bölgesel ve devletlerarası konumunu zedelemektedir…

d- Hindistan'daki Amerikan ajanları, bu saldırılar sayesinde zayıf konumlarını ve gelecek seçimleri kazanmadaki zayıf olan şanslarını güçlendirecek altın bir fırsat ele geçirmişlerdir ki bu, seçimlerdeki şanslarını güçlendirecek güçlü bir muhalefet yapmalarıyla olacaktır. İşte bu da İngiliz yanlısı Kongre Partisi Hükümeti'nin gelecek seçimlerde iktidardan düşmesi ve tekrar ajanlarının iktidara gelmesi için Amerikan'ın bizzat istediği şeydir.

 

Velhasıl;

Râcih olan; ister doğrudan olsun, isterse dolaylı şekilde olsun bu olayların arkasında Amerika ile ajanları vardır. Yani bu olayların planlayıcıları ve uygulayıcıları, ister bizzat Amerika ile ajanları olsun, isterse Hindistan'da şiddete maruz kalan bazı mazlum kesimlerin taşıdıkları intikam dürtülerini istismar ederek bu saldırılarla onları intikam almaya teşvik etsinler fark etmez. Zîra onların eylemleri, bir taraftan bu mazlum kesimlerin maslahatı için olurken, diğer taraftan onlar, siyasî açıdan Amerika çıkarı doğrultusunda istismar edilmiştir. Kaldı ki Hindistan, farklı dîni ve etnik gruplardan oluşmaktadır. Zîra belli başlı birçok Keşmirli hareketlerin yanı sıra Assam Eyaleti'ndeki Assam Birleşik Kurtuluş Cephesi, Poodland'daki Ulusal Demokratik Cephesi, Tripura Ulusal Kurtuluş Cephesi, Pro-Ulusal Kurtuluş Cephesi, Arnjal Drgon Gücü, Kahilstina Kurtuluş Gücü ve benzeri pek çok Hindistanlı ayrılıkçı hareketler bulunmaktadır. Bu hareketlere ilâveten seçim maksatlarına dönük Müslümanlara karşı direniş sloganını kullanagelen "Baharatiya Cenata" Partisi gibi Müslümanları ve Hıristiyanları hedef alan birçok hareketler bulunmaktadır. Bunun da ötesinde "Gucarat'ta" yaptığı gibi Müslümanları diri diri yakmak, geçen altmış yıl boyunca Keşmir'deki Müslümanları ezmeye ve katletmeye devam etmek gibi vahşî eylemlerde bulunmayı bırakmayan Hindistan Devleti'nin bizzat kendisi vardır.

 

Görüldüğü üzere hem Hindistan'daki müteaddit grupların vakıası, hem de başta Müslümanlara karşı olmak üzere Hindistan'daki hakim zümrenin uyguladığı zulmün vakıası, Hindistan'ı patlamalara ve farklı şiddet olaylarına gebe bir bölge haline getirmektedir.

 

İşte tüm bunların yanı sıra Amerika'nın, ajanı Vajpayee'nin iktidara gelmesi için yoğun uğraş vermesine rağmen, İngiltere'ye olan sadakatinde köklü bir geçmişe sahip olan Kongre Partisi, yeniden Hindistan'da iktidara gelmiş olsa bile Amerika'nın, kendi nüfuzunun Hindistan'dan kolaylıkla çıkmasını kabullenmeyeceğinin farkındadır. Bu nedenle Kongre Partisi, kendisine yönelik Amerikan baskılarını hafifletmek amacıyla tâ ilk günden Hükümetinin başına Amerika'ya esnek davranan "Singh" gibi bir başbakan getirmiştir. Buna rağmen Amerika, bazen nükleer anlaşma imzalamak ve ekonomik yardımlar yaparak ayartmak, bazen de kaotik durumları provoke etmek ve Hindistan'daki iktidar rejiminin azınlıklara yönelik zulmünü istismar etmek yoluyla Hindistan'a dönük faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır… Bunları ise, Kongre Partisi'nin gelecek seçimlerdeki konumunu sarsmak amacıyla yapmıştır. Ardından da Bombay olayları, İngiltere'ye sadakatinde köklü bir geçmişe sahip olan Kongre Partisi'nin yerine ajanlarının yeniden Hindistan'da iktidara gelmesine yönelik Amerikan girişimleri silsilesinin son halkasını oluşturan sansasyonel bir olay olmuştur.

 

    H. 24 Zilhicce 1429
    M. 22 Aralık 2008

 

 

Bu Siyasi Tahlili İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!