Ana Sayfa

Ayın Konusu

İnceleme

Soru-Cevap

Kitap Tanıtım

Hakkımızda

Ana Sayfa
Kitap
Beyan
Yeni Sayı
Arşiv
Haber
Sizden Gelen
Link
Email
İslam Devleti
İslam'a Davet
Hizb-ut Tahrir
Hilafet Nasıl Yıkıldı
İslam Şahsiyeti
İslam'da İctimai Nizam
İslam'da Yönetim Nizamı
İslam'da Ekonomik Sistem
Diğer kitaplar için tıklayınız

Çin’in Hotan Bölgesi’nde 800 Müslüman Tutuklandı

 Son 10 gün boyunca Çin’in Hotan bölgesinin 7 ila 10 biriminde, Hizb-ut Tahrir organizasyonu ile ilgili oldukları şüphesiyle 800’den fazla Uygurlu tutuklandı.

Tutuklananların birçoğu, öğretmen, aydın, dini lider, işadamı ve hatta çiftçi idi. Tutuklananlar daha çok önce Karikaş bölgesinde ve sonra Lop bölgesinde hareket ediyorlardı. Yurunkaş bölgesinde de 70’den fazla insan tutuklandı.

Çin yönetimi Uygurları tutuklamaya devam ediyor ve polis aramalar yapıyor, gece-gündüz insanları tutukluyor ve Hotan bölgesinde korku salıyor. Resmi daireler, bu olaylar ve hatta kitlesel seviyeye ulaşan tutuklamalar hakkında yorum yapmıyor. Hizb-ut Tahrir, Özbekistan’da organize olan dini bir partidir ve bu dini partinin birçok üyesi Özbekistan’da tutuklanmıştır. Bununla beraber Doğu Türkistan’da şimdiye kadar hiç böyle bir organizasyon var olmamıştı.

Diğer taraftan Çin yönetimi, bu radikal dinci grubun adını, siyasi bir yafta olarak, Uygur ulusal kurtuluş hareketine karşı kullandı. Çinliler, Uygurlara ve Hotan bölgesindeki ulusal kurtuluşun destekçilerine karşı kitlesel bir temizlik hareketi başlattı. Bu sürece ilişkin tüm gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

 

 

Kaynak:

03 Mayıs 2002

Doğu Türkistan Haber Ajansı

Yukarı