Ana Sayfa

Ayın Konusu

İnceleme

Soru-Cevap

Kitap Tanıtım

Hakkımızda

Ana Sayfa
Kitap
Beyan
Yeni Sayı
Arşiv
Haber
Sizden Gelen
Link
Email
İslam Devleti
İslam'a Davet
Hizb-ut Tahrir
Hilafet Nasıl Yıkıldı
İslam Şahsiyeti
İslam'da İctimai Nizam
İslam'da Yönetim Nizamı
İslam'da Ekonomik Sistem
Diğer kitaplar için tıklayınız

İşkence yapan istihbarat memurları cezalandırılabilir mi?

 Özbekistan’ın doğusunda bulunan Margilan şehrinin istihbarat şefi, pazartesi günü yasadışı dinci bir parti olan Hizb-ut-Tahrir’in bir üyesini öldürme sebebinden yargılandı.

Khamidjan Saidov, 24 yaşındaki Alimohammed Mamadaliev’i öldürmek suçundan Özbekistan’ın İnsan Hakları Teşkilatı tarafından suçlu görüldü.

Margilan (Freghana bölgesinde, Taşkent’in 140 km güneydoğusunda) bir şehirdir. Elena Urlaeva, (İnsan Hakları üyesi) United Press International’a bu haberi iletmiştir. Kasım ayında Mamadaliev ve dört kişinin Hizb-ut-Tahrir’le bağlantıları olduğundan dolayı , Freghana bölgesindeki bir köyde tutuklandığını ve daha sonra dört kişinin serbest bırakıldığını söyledi. Fakat daha sonra tutuklulardan Mamadaliev’in bedeni bir kanalda boynu kırılmış olarak bulundu.

Urlaeva , tutuklananlardan iki kişinin acımasız işkencelere tabi tutulduklarını anlattıklarını, söyledi.

İnsan Hakları Teşkilatı, istihbarat memurlarının Mamadaliev’i öldürmek suçundan tutuklandıklarını açıkladı.

Sanıklar Taşkent’de askeri mahkemede basına kapalı, kapalı kapılar arkasında yargılandılar.

Amerika elçiliği mart ayında yayınladığı raporda, Özbekistan polis ve istihbarat üyelerinin insan hakları kanunlarını bir çok defa ihlal ettiklerini itiraf etti. Raporda istihbarat güçlerinin halka işkence ve baskı yaptıklarına da yer verildi.

Hizb-ut-Tahrir mensupları silahlı çatışmaya girmeden Özbekistan’da İslam Devletini kurmak istediklerini ve bu yüzden de baskı gördüklerini söylüyorlar.

(Buna rağmen) Özbekistan Devleti bu grubu aşırıcılıkla suçluyor ve bu grubun amacının düzeni (kanunları) değiştirmek olduğunu söylüyor.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Hizb-ut-Tahrir’e karşı verilen savaşın devam edeceğini açıkladı.

Bir konferansta İslam Kerimov: “Bu gruba karşı (Hizb-ut-Tahrir) takındığımız tavır değişmeyecektir. Bu organizasyon (Hizb-ut-Tahrir) kendisine hedef ve görev olarak gördükleri şey aşırıcı ve dinciliktir. Biz bu organizasyonu hukuklar çerçevesinde yargılayacağız ve bu grubun Özbekistan’a yerleşmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Ve kerimov şunu da sözlerine ekledi: “Ve şuna inanıyorum ki, dikkatlerini bu gruba yöneltmiş olan İnsan Hakları Teşkilatının bizimle aynı görüşü paylaşacaklarını umuyoruz.”

Çeviri: Mahmud F.
Unitad Press International

Yukarı