Ana Sayfa

Ayın Konusu

İnceleme

Soru-Cevap

Kitap Tanıtım

Hakkımızda

Ana Sayfa
Kitap
Beyan
Yeni Sayı
Arşiv
Haber
Sizden Gelen
Link
Email
İslam Devleti
İslam'a Davet
Hizb-ut Tahrir
Hilafet Nasıl Yıkıldı
İslam Şahsiyeti
İslam'da İctimai Nizam
İslam'da Yönetim Nizamı
İslam'da Ekonomik Sistem
Diğer kitaplar için tıklayınız

ABD’ye göre, Müslümanların tamamı “El Kaide” üyesi!

 Çin, ülkenin doğusundaki Sincan’da bulunan Uygur Türkleri’nin oluşturduğu Doğu Türkistan İslâmi Hareketi’nin, BM tarafından, El-Kaide üyeleri listesine alınmasını memnuniyetle karşıladı. BM’nin tutumu, “Cesaret verici” olarak niteleyen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kong Kuan, Doğu Türkistan İslâmi Hareketi adlı teşkilatın Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (AB) isteği üzerine listeye dahil edilmesiyle, teröre karşı verilen müşterek mücadelenin devam ettiğinin görüldüğünü söyledi.
Sözcü, “Bu karar, Çin’in, ABD ve diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliğini cesaretlendirici bir neticesidir” ifadesini kullandı.
BM Sözcüsü Fred Eckhard ise, New York’ta yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan İslâmi Hareketi’nin, Güvenlik Konseyi tarafından belirlenen El-Kaide ile mücadeleye yönelik yaptırımlar çerçevesinde listeye alındığını bildirmişti. Sözcü Eckhard, kararın Çin tarafından talep edildiğini, ABD, Afganistan ve Kırgızistan’ın da buna destek verdiğini kaydetmişti... Bilindiği gibi; Rusya da, Çeçenler’i “terörist” kapsamına adırmıştı.
TACİKİSTAN’DA MÜSLÜMAN LİDER GÖZALTINDA
Bu arada; Tacikistan`da Hizbuttahrir`in liderlerinden Abdurrezzak Kuvatov, dün evinde gözaltına alındı.
Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Hazar Buriyev`in verdiği bilgiye göre, Kuvatov`un evinde, “devleti çökertmeye yönelik” çok sayıda yayın ele geçirildiği ileri sürüldü
Tacik hükümeti yetkilileri, Hizbuttahrir`in El Kaide ve Özbekistan İslâm hareketi teşkilatlarıyla ilişkili olduğunu ileri sürüyor.

VAKİT 

13 Eylul 2002

 

Yukarı