Hizb-ut Tahrir.org Hizb-ut Tahrir.info Al-Ummah.org
Türkiye Vilâyeti / Medya Bürosu

Allah, sizlerden iman edip salih amel işleyenleri, kendilerinden öncekileri yeryüzünde Halife kıldığı gibi onları da yeryüzünde Halife kılacağını, onlar için seçtiği dinlerini yeryüzünde hakim kılacağını, (geçirdikleri) bu korku durumlarını güvene çevireceğini vaâdetti. Zira onlar yalnız Bana ibadet eder ve hiçbir şeyi Bana ortak koşmazlar. Her kim de bundan sonra inkâr ederse işte onlar fasıkların ta kendileridir. [Nur 55] 

Hizb-ut Tahrir İdeolojisi İslam Olan Siyâsî Bir Partidir

2 Ekim 2004 Cumartesi günü Cihan Haber Ajansı’nın İngilizce servisi olan CihanNews, Rus güvenlik yetkililerinin geniş çaplı düzenlediği operasyonda Hizb-ut Tahrir’in 10 [AFP ve Itar-Tass haber ajanslarının 1 Ekim tarihli haberlerine göre 11] üyesinin Sibirya’da bulunan Tüzmen [Nizni Novgorod] bölgesinde tutuklandıklarını, tutuklular arasında Tüzmen Kültür Merkezi Başkanı Murat Seybatlov ile İmâm Dimitri Petrisenko’nun da bulunduğunu haber verdi.

Haberde dikkati çeken Hizb-ut Tahrir üyelerinin tutuklanmaları değil, aksine onun “radikal” olarak tanımlanması ve “Özbek lider İ. Kerimov’a karşı şiddet ve terörizm politikası” yürüttüğü şeklindeki iddia idi. Hizb-ut Tahrir, kitaplarında, beyannamelerinde, basın açıklamalarında, resmî internet sitelerinde ve birçok haber kaynaklarında yer aldığı gibi, kesinlikle şiddet eylemlerine başvurmaz ve bu tür eylemleri tasvip etmez. Aksine fikrî çatışma ve siyâsî mücadele metodu ile çalışmasını sınırlandırmıştır. Hizb-ut Tahrir ideolojisi olarak benimsediği İslam’a aykırı fikirlerin yanlışlıklarını ve bozukluklarını ortaya koyup tüm insanlığa ve bilhassa Müslümanlara İslâmî fikirleri açıklamak ve bunları benimsemeye davet etmekle Fikrî bir mücadele vermekte, aynı zamanda Müslümanların başındaki yönetimlerin İslam’ın ve Müslümanların aleyhine ve kâfirlerin lehine yürüttükleri politikaların gerçeğini ve sömürgeci kâfir devletlerin İslam’a ve Müslümanlara karşı kurdukları tuzakları, açtıkları savaşları ve hazırladıkları komploları açığa çıkararak Siyâsî bir mücadele gerçekleştirmektedir. Hizb-ut Tahrir maksadına bu yol ile ulaşmaya çalıştığı halde, kâfirler ve onların ağızlarından çıkan her söze itaat eden hâin yöneticiler ile onları uzantıları tarafından “terörizm”, “radikalizm” ve “fundamentalizm” gibi etiketlerle kasten itham edilmektedir.

Cihan Haber Ajansı’nı, İslam düşmanlarının bu komplosuna ortak olmamaya, haberde geçen bu ifadeleri düzeltmeye ve İngilizce bilmeyen çoğunluğun haberdar olması için düzeltilmiş haberin Türkçesi’ni de yayınlamaya çağırıyoruz. Bununla birlikte Türkiye’deki diğer tüm basın ve medya organlarını, Hizb-ut Tahrir hakkındaki haberlerinde dikkatli ve temkinli olmaya, yalanlardan ve iftiralardan sakınmaya ve haberlerde olması gereken tarafsızlık ve gerçek haber anlayışının yerleştirilmesine özen göstermeye dâvet ediyoruz.

 

H. 17 Şa'bân 1425
 HİZB-UT TAHRİR
Türkiye Vilâyeti / Medya Bürosu
M. 02 Ekim 2004

| ANASAYFA | BEYANLAR | KİTAPLAR | YENİ SAYI |